Strona główna > Budżet miasta w pigułce > 2014 Wykonanie Budżetu > Transport i komunikacja

 

Transport i komunikacja miejska

Wydatki na tę sferę stanowią najwyższą pozycję w budżecie Miasta. W 2014 roku na transport i komunikację przeznaczono 4 miliardy 862 miliony złotych. co stanowiło 36% ogółu wydatków Miasta.

Miasto świadczy usługi zbiorowej komunikacji miejskiej poprzez zakup ich od przewoźników, takich jak Metro Warszawskie, Miejskie Zakłady Autobusowe, Tramwaje Warszawskie czy Szybka Kolej Miejska. Zakup usług komunikacji miejskiej kosztował budżet blisko 2 miliardy 630 milionów złotych. Łącznie sprzedano prawie 80 milionów biletów, z których dochód wyniósł 799 milionów złotych. Wpływy z biletów pokrywają koszty funkcjonowania systemu komunikacji miejskiej tylko w 32%. Pozostała część jest opłacana z miejskiej kasy. To oznacza, że do każdego jednorazowego biletu ważnego 75 minut, który kosztuje 4,40 zł Miasto „dopłaciło” 9,35 zł, zaś do biletu 30-dniowego kosztującego 110 zł - budżet Miasta „dopłacił” 233 zł.

 

Nie wszyscy wiedzą, że na koszty funkcjonowania systemu komunikacji składają się, oprócz kosztów zakupu usług komunikacji miejskiej, także inne wydatki związane m.in. z:

Dodatkowe dane z zakresu transportu miejskiego za 2014 rok

Za nami trzeci sezon Warszawskiego Roweru Publicznego Veturilo. Cieszy się on coraz większą popularnością wśród Warszawiaków. W 2014 roku zwiększyła się liczba stacji i rowerów. Poniżej krótkie podsumowanie trzeciego sezonu:

W minionym roku wprowadzono Kartę Warszawiaka oraz „Bilet Warszawa+”, które pozwalają taniej podróżować komunikacją miejską. Karta Warszawiaka i Karta Młodego Warszawiaka obowiązują od 1 stycznia 2014 roku. Dzięki kartom osoby mieszkające i płacące podatek dochodowy od osób fizycznych w Warszawie oraz dzieci tych osób płacą mniej za bilety długookresowe. W 2014 roku wydano ponad 425 tysięcy kart, co stanowi 35% wszystkich biletów długookresowych. Natomiast „Bilet Warszawa+” wprowadzono w połowie roku. Posiadający go mieszkańcy podwarszawskich miejscowości płacą mniej za bilety komunikacji miejskiej. Różnicę w cenie biletów dopłacają gminy, które przystąpiły do porozumienia.

Jako ciekawostkę podajemy, że w lutym 2014 roku telewizja CNN uznała stację metra Plac Wilsona za jedną z 12 najbardziej imponujących stacji metra w Europie.