Strona główna > Budżet miasta w pigułce > 2014 Wykonanie Budżetu > Inwestycje Warszawy

 

Inwestycje m.st. Warszawy

Na finansowanie wydatków majątkowych w 2014 roku przeznaczono 2 miliardy 375 milionów złotych, w tym na inwestycje:

Największe zadania realizowane w ubiegłym roku dotyczyły infrastruktury komunikacyjnej i drogowej. Na zadania inwestycyjne ogólnomiejskie i dzielnicowe z zakresu komunikacji i transportu przeznaczono w 2014 roku łącznie 1 miliard 731 milionów złotych, co stanowiło ok. 73% całości wydatków majątkowych.

W ramach wydatków ogólnomiejskich w tym obszarze w szczególności zakończono budowę centralnego odcinka II linii metra wraz z zakupem taboru – największej inwestycji samorządowej realizowanej do 2014 roku w Warszawie i w Polsce. Budowa była dofinansowana ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

Inne istotne z punktu widzenia poniesionych nakładów inwestycje w tej sferze stanowiły m.in.:

W ramach inwestycji ogólnomiejskich wysokie nakłady poniesiono także na inwestycje w sferze ochrony zdrowia oraz pomocy społecznej, w szczególności na rozbudowę i modernizację szpitali miejskich, w tym m.in. Szpitala Praskiego, Szpitala Św. Rodziny, Szpitala Grochowskiego, jak też na doposażenie placówek ochrony zdrowia oraz rozbudowę sieci żłobków. Łącznie na zadania inwestycyjne ogólnomiejskie z zakresu ochrony zdrowia i pomocy społecznej przeznaczono 159 milionów złotych.

W dzielnicach zdecydowanie pierwszoplanowo potraktowano potrzeby mieszkańców w sektorze oświaty realizując inwestycje, takie jak budowa szkół podstawowych, przedszkoli wraz z placami zabaw czy obiektów sportowych przy placówkach oświatowych. W większości dzielnic wybudowano nowe lub zmodernizowano dotychczasowe obiekty infrastruktury oświatowej i sportowej, w tym m.in. w dzielnicy Białołęka (szkoły podstawowe przy ul. Hanki Ordonówny, Ceramicznej i Głębockiej), Bielany, Mokotów, Śródmieście, Targówek (przedszkole przy ul. Drewnowskiego), Ursynów, Wawer, Wesoła (przedszkole w osiedlu Zielona), Wilanów (przedszkole przy ul. Św. U. Ledóchowskiej). Łącznie w dzielnicach na potrzeby edukacji i na inwestycje towarzyszące wyasygnowano środki w wysokości 162 milionów złotych.

Znaczący strumień środków na cele rozwojowe skierowano również na zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych Warszawiaków poprzez kontynuowanie budowy mieszkań komunalnych, w szczególności w dzielnicy Bemowo, Praga Północ, Ursynów. Łączne środki na zadania zrealizowane w dzielnicach w sferze ładu przestrzennego i gospodarki nieruchomościami, w tym gospodarki mieszkaniowej, wyniosły blisko 80 milionów złotych.